Eğitim Genel

Dil Öğreten Siteler / İngilizce

Merhaba, açıkçası bu yazıyı oluştururken birçok siteyi inceledim. Bazı içerikler çok hoşuma gitse de bazılarının da basmakalıp hazırlandığına şahit oldum ve kendimce neden bir dilci olarak sen de böyle bir içerik hazırlamıyorsun? dedim.

Bu yazıda oradan buradan edindiğim bilgilerden ziyade, benim dil öğrenme yolculuğumda kullandığım interaktif siteleri ve faydalı olabilecek içerikleri sizlerle paylaşacağım…
Serinin ilk yazısı İngilizce öğrenimi ile alakalı olacak ve diğer yazılarda İtalyanca ve Arapça hakkında da bilgi vermeye gayret edeceğim. Eğer sizin de eklemek istedikleriniz olursa yorum yapabilirsiniz ve bu içeriği birlikte büyütebiliriz. 🙂

O zaman, “Let the show begin!” güzel arkadaşlarım.


Gramer nereden öğrenilir?

Aslında 12 yıllık temel eğitimde hepimiz dil kurallarına boğulduğumuz için bu sorunun cevabı çokta zor olmasa gerek. Fakat ben İngilizce öğrenirken kitaplara boğulan bir insan olarak, son zamanlarda çıkan uygulamalara ve websitelerine hayranlık besliyorum. Önerilere geçersek:


1-Busuu

Ben İtalyanca öğrenirken Busuu’yu kullanıyorum. Basit arayüzü ve 4 temel beceride de sizi b2 noktasına kadar geliştirmeye çalışan bir uygulama. İngilizce ve İtalyanca kursları bence gayet iyi. Üstelik gördüğünüz dersleri internet sitesi üzerinden pdf olarak kaydedebiliyorsunuz. Sonrasında isterseniz bastırabilir , isterseniz defterinize de geçirebilirsiniz. Yılın belli zamanlarında indirimli olarak yıllık planlarını satın alabilirsiniz. Ayrıca hatırladığım kadarıyla demo dersleri de oluyor denemek için.
Bana kalırsa muadilleri içinde en iyisi “Busuu” gramer anlamında.


2-Dersimizingilizce.com

Bu site kitap olacakmış ama site olmuş. Öyle beğendim. Ne ararsanız gayet güzel bir şekilde, açıklanmış olarak bulacaksınız. Fazla söze gerek yok cidden. Harika! Ayrıca YDS üzerinde çalışanlar da faydalanabilirler.


3-Englishpage.com

Dersimiz İngilizce gibi bir yapısı var. Fakat arayüzü daha basit bir site diyebilirim.

4-Youtube

Ben okuyarak anlayamıyorum. İlle de birinin anlatması lazım diyorsanız, günümüzün en büyük ikinci arama motoru haline dönüşen youtube’a başvurabilirsiniz. Cidden çok güzel emekler sarfeden insanlar var ve iyi öğretiyorlar dersem yalan söylemiş olmam.Ekte Emrah Hoca’nın YouTube kanalını bıraktım. Bence muazzam bir içerik ortaya çıkmış..

https://www.youtube.com/watch?v=4AnCrA6qHVE


Bu dört maddeye ek olarak ben İngilizce öğrenirken Dilko kitapları oldukça işime yaradı.


Peki ya gerisi? Dinleme – Konuşma – Okuma?


İşte en sevdiğim kısıma geçtik. Önce kendi kullandıklarımı sonrasında da “aa şu güzelmiş!” dediklerimi paylaşacağım. 🙂

1-Tandem

Bu uygulama ile buradaki insanlarla dil değişimi yapabiliyorsunuz. Zaten iletişime geçeceğiniz insanların profilinde hangi dili öğrenmek istediği yazıyor. Veya bunu umursamadan da sıcak bir merhaba diyebilirsiniz. Belki de yepyeni bir arkadaşınız olur ve yeni kültürler tanıyabilirsiniz..2-VoScreen

Bu uygulama size ingilizce içerikler sunuyor ve siz izleme yaparken bazı bölümlerde içeriği durdurarak size sorular soruyor. Açıkçası bu uygulamayı bana 2 sene önce bir arkadaşım göstermişti ve çok hoşuma gitmişti.
Bunu deneyebilirsiniz veya web’deki çeşitli eklentilerle Netflix üzerinden de bu tip bir öğrenim gerçekleştirebilirsiniz.
3- Lingua.com

Bu sitede çeşitli metinler var ve okuma yaparak soruları cevaplayabiliyorsunuz.İşe yarar bir websitesi fakat çok fazla içerik olduğunu söyleyemem.

4-CleverBot

http://cleverbot.com

Pratik yapmak istiyorsunuz ama çekiniyor musunuz? İşte bu site tam sizlik! Bizim jenerasyon bot konuşma sitelerini oldukça iyi tanır aslında. Hamlığınızı atabilirsiniz. 🙂


5-Vocagarden

Bu sitede ise kendinize günlük hedefler belirleyerek kelime öğreniyorsunuz. Site ücretsiz olmakla birlikte her kelime için bir film ya da diziden bir kesit sunuyor sizlere ve sonrasında pekiştireler kullanıyor. Benim en beğendiğim kelime öğrenme sitesi bu diyebilirim.Yazı bu kadardı. Umarım severek dil öğrenebilirsiniz. Bu yazıya eklemek istedikleriniz varsa okuyucularımıza faydalı olması bakımından yorumlarda paylaşabilirsiniz! Yakında Arapça ve İtalyanca için de böyle bir yazı hazırlayacağım yazının başında söylediğim gibi.

Esen kalın!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: