Eğitim

Sınıf Yönetimi Yaklaşımları ve İyi bir Sınıf Yönetimindeki Elzem Faktörler

Öğrenci davranışı sınıfta oluşur ve gelişmeye başlar. Eğitim için gerekli birinci kaynaklar olan öğrenci, öğretmen, program ve kaynaklar sınıfın içindedir. Eğitim yönetiminin kalitesi büyük ölçüde sınıf yönetiminin kalitesine bağlıdır.

Sınıf yönetimi ise eğitimin sınıf yoluyla öğrenciye aktarılması ve bu aktarımın en iyi şekilde yapılması diyebiliriz. “Lemlech” in de dediği gibi “Sınıf yönetimi, sınıf yaşamının bir orkestra gibi yönetilmesidir”

İYİ BİR SINIF YÖNETİMİ İÇİN

1- İYİ BİR ORTAM GEREKLİDİR

Yani sınıfın genişliği, çeşitli etkinliklerin yapımı için bölünmüş alanlar, ısı ve ışık, oturma düzeni, öğrencinin konforu gibi örnekler verebiliriz.

2- İYİ BİR PLANLAMA GEREKLİDİR

Sınıf yönetimi’nin ikinci boyutunu plan-program etkinlikleri oluşturur. Amaçlar esas alınarak, yıllık, ünite ve günlük planların
yapılması, kaynakların belirlenip dağılımının sağlanması, iş ve işlem süreçlerinin belirlenmesi, yöntem seçme ve öğrenci özelliklerini belirleme gibi sıralanabilirler.

3- İYİ BİR ZAMAN YÖNETİMİ GEREKLİDİR

Sınıf içinde geçirilen zamanın çeşitli etkinliklere dağılımı, sıkıcılığın önlenmesi, öğrencinin zamanının çoğunu okulda-sınıfta geçirmesinin sağlanması, devamsızlığın ve okuldan ayrılmaların önlenmesi, bu boyut içinde görülebilir.

4- İYİ BİİNSANİ İLİŞKİ PLANLAMASI GEREKLİDİR

Sınıf yönetiminin dördüncü boyutunu ilişki düzenlemeleri oluşturur. Sınıf kurallarının belirlenip öğrencilere benimsetilmesi, sınıf yaşamının kolaylaştırılmasına yönelik öğrenci-öğrenci,
ö
ğrenci-öğretmen ilişkidüzenlemeleri, özellikle, bir sonraki boyut olan davranışı da şekillendirici etkinliklerdir.

5- ÖĞRETMENİN ÖĞRENCİLERİ İYİ TANIMASI GEREKLİDİR

Beşinci boyut, davranış düzenlemelerinden oluşur. Sınıf ortamının istenen davranışı sağlayabilir hale getirilmesi, sınıf ikliminin olumlulaştırılması, sorunların ortaya çıkmadan önce tahmin edilmesi yoluyla istenmeyen davranışların önlenmesi, sınıf kurallarına uygulamasının sağlanması gibi maddelerden oluşmaktadır.

SINIF YÖNETİMİ MODELLERİ

Geleneksel,Tepkisel, Önlemsel, Gelişimsel ve Bütünsel yaklaşımlar olarak gruplanabilir. Her modelin kullanımında, farklı
yöntemler uygulanabilir.
Bu bölümde bu grupları inceleyeceğiz.

1-) Geleneksel Yaklaşım

Temel düşüncesinde kuralların önceden belirlenmesi ve öğrencinin uyması beklentisi vardır. Bu yaklaşımda katı bir yönetim anlayışı vardır ve kontrol öğretmendedir. Öğrenci ise her an istenmeyen bir davranış gösterecek bir birey olarak algılandığı için kurallara uyması beklenmektedir.

Öğretmenin bilgiyi aktardığı, öğrencinin bilgiyi olduğu gibi kabullendiği öğretim durumudur.Öğrenciler bilgileri sorgulamadan kabullenir ve ezberler.

Bu yaklaşımın pekiştireci olarak ödül-ceza sistemi kullanılır ve cezaya sık başvurular görülmektedir.

2-) Tepkisel Sınıf yönetimi

Bu yaklaşımda kurallara uyulmasını sağlamak temel düşünce olup öğretmen ise dersi ve davranışları yöneten katı bir anlayıştadır ve öğrencinin kurallara uyması için denetlenmesi gerekmektedir.

Öğrenci davranışı etki-tepki zinciri ile yürütülür.
Yani ödül-ceza burada da görülmektedir.
Bu modele sık başvurmak zorunda kalan öğretmenin, sınıf yönetimi becerilerinin yüksek olmadığı, diğer üç modeli gereğince kullanmadığı söylenebilir.

3-) Gelişimsel Yaklaşım

Öğrencinin içinde bulunduğu gelişim dönemine göre gösterebilecekleri özellikler dikkate alınır.
Öğretmenin rolü ise öğrencinin gelişim özelliklerini bilmektir.
Bu yaklaşımda öğrenci ise gelişim özelliklerine uygun olarak düzenlenen öğrenme ortamıyla etkileşime girer. Pekiştireç kullanılır fakat mümkün olduğunca ceza verilmemeye gayret edilir.

Sınıfında istenmeyen davranışlarda bulunan öğrencilerin kızarak sürekli uyarılarda bulunan bir öğretmen, olumlu tutum ve davranış gösterenleri ise ödüllendirmektedir.page3image6809344

Örnek: İlköğretim 1. sınıf öğrencisinin somut işlemler dönemine uygun öğretim etkinliklerine sokulması. İlköğretim öğrencilerine başarı hazzının yaşatılması.

4-) Önlemsel Yaklaşım

Temel yaklaşımı sorunlar ortaya çıkmadan önce olabilecekler düşünülüp önlem almaya dayanır. Öğretmenden, öğrenciyi fazla rahatsız etmeyecek önlemler alması beklenir.
Öğrenci ise düzenlenmiş eğitim ortamında aksaklıklar olmadığı için istenen davranışlara yönlenmiştir.

Gruba göre etkinlikler yapılır
Pekiştireç olarak ise ceza kullanımını azaltmak amacıyla alınan önlemler genelde ön planda olur.

Örneğin, bir sınavda öğrencilerin kopya çekmemeleri için aralıklı oturtulmaları.

Sınıfta sürekli birbirleriyle konuşan çocukları ayırmak.

5-)Bütünsel Yaklaşım

Her faktör ele alınarak incelenirse yönetime yardımcı olur düşüncesinde olan bu yaklaşımda öğretmen yerine göre farklı yaklaşımları bir arada uygulayabilmeli ve araştırmalıdır.Yani öğretmenin araştırmacı bir kişi olması ve yeniliğe açık olması önemli bir faktördür.

Öğrenci pek çok faktörden etkilenen bir bireydir ve davranışları da bunun doğal sonucudur. Öğrenciden ise önemli sorunları öğretmeni ile paylaşması beklenir.
Bu yaklaşımda pekiştireç bulunmamakta olup sorunun kaynağı araştırılmadan herhangi bir ceza verilmez ya da öncelikli olarak kullanılmaz

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: