Uluslararası İlişkiler

Gambot Diplomasi Nedir?

Gambot Diplomasi Nedir?

İngilizce’den devşirme bir kelime olan gambot kelimesi orijinal olarak “Gunboat”tan gelmektedir. Bu kelimenin manası silahlı gemi demektir. 18.yy’da ilk kez İngiltere tarafından kullanılmıştır.
İngiltere ya da Birleşik Krallık bu dönemlerde dünyanın en önemli güçlerinden birisi olması sebebiyle, sahip olduğu sömürge bölgelerde ortaya çıkan isyan faaliyetleri ya da başka bir devletle yaşanan sıkıntılar bu diplomasiye yol açar. Savaş durumlarında ise sıkıntılı olan bölgeye birçok silahlı gemi, yani “Gunboat” gönderilerek karşı tarafa gövde gösterisi yapılırdı. Bu tip gövde gösterileri ile sadece sömürge bölgeleri korkutulmaz, aynı zamanda ülke içi konsolidasyon sağlanır ve halka devletin gücü gösterilirdi.

İlk başlarda bu diplomasiyi sadece İngiltere benimsemiş olsa da daha sonra bu diplomasinin önemini anlayan diğer büyük devletler de donanmalarını geliştirerek Donanma Diplomasisi’ni uygulamaya başlamıştır. İngiliz diplomat ve deniz stratejik düşünürü olan James Cable, gambot diplomasisini “Uluslararası anlaşmazlık olması halinde savaş olması yerine deniz gücünün, bölgesel ya da yetkisel alanda diğer devleti uyarmak adına kullanılması.” olarak tanımlamıştır (Praeger,1970)

Gambot Diplomasi iki farklı varyasyon ile uygulanmaktadır. İlk yöntem “Bayrak gösterme” olarak adlandırılır. Bu yöntem ile karşı karşıya gelinen devlete deniz gücü sürekli gösterilir. Adeta gözlerine sokulur.
Yöntemin amacı ise hedefin korkuya kapılması ve gücünün yetmeyeceğini hissederek psikolojik olarak kaybetmesini sağlamaktır.

İkinci yöntem ise “Deniz Nüfuz ve Etki Politikaları” başlığı altında; deniz üzerinden yardım, katılınan tatbikatlar ve iyi niyet güden ziyaretlerdir. İkinci yöntemde karşı devletle ilişkiler kuvvetlendirilmeye çalışılır. İnsani yardım ya da çeşitli donanma eğitimleri hedeflenir.

Türkiye ve Türk Donanması

Ülkemizde ise Atatürk’ün cumhuriyetin kuruluş döneminde donanmaya verdiği önem bilinmektedir. ve bu dönemde “Cumhuriyet Donanması” kurulması yönünde çok ciddi adımlar da atılmıştır. Yeni denizaltıların alınması bu adımlardan biri olarak örnek gösterilebilir.

Daha sonra ise yeni kurulan Cumhuriyet’i ve Anadolu’yu tanıtması için Atatürk tarafından Karadeniz vapuru görevlendirilerek Cumhuriyet’in kuruluşundan sadece 3 yıl sonra 12 Haziran 1926’da yola çıkılmış ve 12 ülkede 16 şehir ziyaret edilmiştir.O yıllardan bugüne ise bir çok gelişme yaşanmıştır ve Türk donanması ise gün geçtikçe güç kazanan bir donanma haline gelmiştir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: