Kültür

Tarantino ve Bir Zamanlar Hollywood’da!

Şiddetli, esprili ve geçmiş pop kültürüne göndermelerle dolu olan Tarantino filmlerinin şüphesiz ki kendi yapım tarzı olduğu bilinmektedir. Hatta Tarantino’nun bu tarzı literatüre geçmekle beraber sözlüklerde bile kendisine yer edinmiştir. Peki, Başka modern yönetmenler de aynı etkiye sahip mi? İsterseniz buna yanıt vermeden önce ingilizceden motomot çeviri yapmak suretiyle, Tarantino etkisinin sözlükteki literal anlamına birlikte göz atalım..


“Doğrudan eylem … Quentin Tarantino, Django Unchained setinde.
Sıfat ile yüceltmek… Quentin Tarantino, Django Unchained setinde.”Aksiyon, şiddet hatta kimi zaman vahşet dolu filmleri ve aynı zamanda filmlerinde yaptığı zeki manevralar ile hatırımızda yer eden 1963 doğumlu film yapımcısı ve aktör olan Quentin Tarantino, 21 yıllık kariyerinde insanların beğenisini kazanacak birçok yapım üretmiştir. 1992 yapımı ilk uzun metraj filmi “Reservoir Dogs” filmiyle adından söz ettirmeyi başaran yönetmen, dünya çapında birçok sinema izleyicisi ve film severi etki altına alan birçok film çekti. Tarantino filmlerindeki sıradışı sahnelerin yanı sıra kullandığı müziklerle de hafızalarımızda yer edinmeyi başardı.Reservoir Dogs filmi ile yakaladığı başarının ardından adını duyuran Tarantino, kendisine gelen pek çok teklifi reddetmiş ve kült olacak filmi Pulp Fiction senaryosu üzerine çalışmaya odaklanmıştır. Tarantino, akıl karıştıran duygusallıkta ve şiddet barındıran filmi Pulp Fiction ile 1994 Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü kazanmış, Oscar Ödül Töreni’nden de En İyi Özgün Senaryo ödülü ile dönmüştür. Ayrıca sonraki yıllarda Cannes Film Festivali’nde jüri başkanlığında da bulunmuştur.

Bugüne kadar 17 filmin yönetmenliğini, 23 filmin senaryosunu ve “filmmaker” olarak da 9 filmin yapımını üstlenmiştir. Yapımını üstlendiği filmler; Reservoir Dogs, Pulp Fiction, Jackie Brown, Kill Bill Vol.1 ve Vol.2, Death Proof , Inglourious Basterds, Django Unchained, The Hateful Eight, Once Upon a Time in Hollywood olarak karşımıza çıkmaktadır. Tabii ki her filmin şahsına münhasır sevenleri mevcuttur.
Fakat ben yazıda Brad Pitt ve Leonardo Di Caprio’yu bir araya getiren son filmi “Once Upon a Time in Hollywood’dan bahsetmek istiyorum.

Bu film, Tarantino’nun diğer filmlerine göre ayrı bir konumda. Çünkü, dönem hakkında bilginiz olmasını ve o döneme vakıf olmanızı bekliyor diyebiliriz. Yani, izleyici olarak sizin Sharon Tate cinayeti ve 68 kuşağı’nın Los Angeles’ı hakkında bir bilginiz yoksa (-ki olmayabilir, bu da ayıplanmaz.) filmi anlamlandırmanız oldukça güç olacaktır.

Tarantino filmini “benim Los Angeles’a yazılmış aşk mektubum” olarak nitelendiriyor. Yani bu cümleden hareketle en öznel filmi dersek yalan söylemiş olmayız. Filmin adı ilk duyurulduğında “manson” cinayetini anlatacak bir film beklentisi oluşmuştu. Kısmen haklı iddialardı ve sonrasında karşımıza film çıktı..
Filmde ise görülen, cinayeti anlatan değil engelleyen bir film olması. Yani Tarantino “ya bu cinayet olmasaydı?” sorusunu almış film yapmış, üstüne de günümüz jönlerinden serpiştirmiş hatta Bruce Lee’ye de bir güzel dayak attırmıştır.

Tarantino’nun filmleri çokca vahşet sahneleri içermesiyle öne çıkmaktadır. Ekrandan akan oluk oluk kan, izleyicisinde gerilim ve rahatsızlıktan öte, şiddet üzerine yapılan kara mizah ile etki bırakır.Filmlerinde kendisine de küçük bir rol veren Tarantino’nun neredeyse tüm filmleri Los Angeles’ta geçmektedir. Kill Bill filmi bu konudaki tek istisna olsa da filmin Los Angeles’ta geçen kısa bir sahnesi vardır. Ayrıca Tarantino, yazdığı tüm senaryolarda kült film ve televizyon dizilerine atıfta bulunmaktadır.

Yazının sonuna gelirken bir sonuca da bağlamak gerekir, Tarantino filmlerinde sık sık vahşet sahneleri görülür. İzleyicide gerilim ve kötü hisler yaratmak yerine aslında şiddet üzerinde bir kara mizah hedeflenir. Bunun üzerine yazdığı tüm senaryolarda ise televizyon dizilerine ve kült olmuş filmlerine selam çakılır.
1 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: