Eğitim

Dil Öğreten Siteler / Arapça

Merhabalar, bu yazının İngilizce versiyonunu yapmaya çalışmıştım dilim döndüğünce. Şimdi de Arapça’sını sizlerle paylaşmak isterim. Bu yazıyı daha ihtimam göstererek yapacağım kesin çünkü yazarınız aynı zamanda bir Arapça Öğretmenliği öğrencisidir. ( Evet, Hala!)
Bu yazıda sizlere belli başlı siteler , uygulama önerileri, YouTube kanalları hatta ve hatta twitter hesapları bile önerebilirim.O zaman spontane bir şekilde girelim..


Birinci Bölüm : Web Siteleri

1- www.arapcadeposu.com
Benim açıkçası zor günlerimde içerikleriyle yanımda olan bir site Arapça Deposu. Sitenin içinde birçok konu başlığını PDF olarak bulabilirsiniz.Video ve ses dökümanları da bulunmakta. Özellikle grammer konuları oldukça başarılı diyebilirim.Yani ben grammer içeriklerinden oldukça fayda gördüm. Ayrıca, hatırladığım kadarıyla özel ders satın alma opsiyonunuz da bulunmakta.İzleyicisi için Youtube kanalları da mevcut.


2- www.academicarabic.net

Son günlerde Twitter üzerinden keşfettiğim bir blog oldu Academic Arabic. Özellikle içinde bulunan Arapça Çalışma Planı dahiyane bir şekilde hazırlanmış. Bunu dışında E-sözlük paylaşımı da beğendiğim diğer eğitim içeriklerinden. Sitenin içerisinde güzel başlıklar bulabileceğinizi düşünüyorum.


3- http://www.onlinearabic.net

Çok kapsamlı bir site, aynı zamanda içinde yine envai çeşit içerik bulunduran bir oluşum online Arabic.
Site kapsamında multimedya olarak Online TV, Arapça çizgi filmler, Müzik , Kitap, Film… Yani ne ararsanız var. Buna mukabil olarak online dersler bulabilirsiniz ve sormak istediğiniz sorularınız varsa Forum kısmı imdadınıza koşabilir. Eğer Arapça YDS üzerine çalışıyorsanız yine bu site size yardımcı olabilir.


4-learning.aljazeera.net/tr

Dördüncü sitemiz tabii ki Al-Jazeera, Arapça yolculuğunuzda önemli bir faydası olabilecek bir site. İnteraktif videoları da öğrenime katlı sağlayan ve eğlenceli yapıda oluşturulmuş. Bununla birlikte Medya Arapçası’na ilginiz varsa Al-Jazeera bir nebze katkı sağlayabilir.

“Buraya bir dipnot : Medya Arapçası için Prof.Dr Mehmet Hakkı Suçin’in “Haber Çevirisi” kitabını öneririm. Neden öneririm? Çünkü iki yıldır ben de kullanıyorum. Gayet hoş bir kitap.”

İkinci Bölüm : Uygulamalar ve Diğerleri

1- FunEasyLearn Arabic

Kelime öğrenmek için muazzam bir uygulama olduğunu düşünüyorum. Üstelik internet gerektirmeden kullanım sunması harika bir özellik. İçinde bence çok fazla kelime var ve resim seçimleri pekiştireç olması açısından gayet faydalı. Android ve IOS için kullanıma açık ama Huawei market üzerinde var mı bilemiyorum.

2-Tevakku Sözlük

Genelde sizlere Arapça öğretmeye çalışan emektar öğretmenleriniz online sözlükleri çok önermeyecektir. Ki haklılardır da karşıt bir yorum getiremem. Fakat pratik kullanımlar için tevakku sözlük benim kullandığım ve size de önerebileceğim bir uygulama.


Bu bölüm için para vermeyeceğiniz uygulamaları önerdim fakat Memrise , Drops , Busuu , Lengo gibi uygulamalara yıllık ücret vererek de kullanabilirsiniz. Busuu’nun çok başarılı olduğunu söyleyemem Arapça konusunda fakat diğerlerini de inceleyip sizlerin karar vermesi daha doğru olacaktır kanısındayım.3- Twitter : Enes BALI twitter.com/Enbali

Enes hoca’nın eşdizimlerini beğenerek takip etmekteyim. Sizler de hemen girip inceleme yapabilirsiniz. Kelime öğrenme yöntemi olarak gayet başarılı bulduğumu söylemeden geçemeyeceğim.


4- Bir Youtube Kanalı : Mentor Arapça

Mentor Arapça beğendiğim bir Arapça öğreten Youtube kanalı. Hoca’yı çok sempatik ve yararlı buluyorum. Göz gezdirmenizi öneririm.


5- Kolay Arapça

Youtube üzerinden yazıyı devam ettiriyorum. Eğer diyorsanız ben sadece konuşayım, diyaloglar nasıl ilerliyor bakayım, esnafım ve Arap turistlerle anlaşmam lazım… İşte o site bu site.


Keyif alarak hazırladım. Eklemek istedikleriniz olursa yorumlara beklerim. Umarım faydalı bir içerik sunmuşumdur.

الى اللقاء!

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: